piątek, 7 lutego 2014

Przyjechałem do Niemiec pracować. Ale co dalej?

Kup bilet miesięczny.

Na początku może być z automatu. Potem przejdź na abonament. Więcej informacji w Transport publiczny w Berlinie.

Znajdź tymczasowe mieszkanie.

Hotel jest drogi. Hostele itp też. Poza tym może być problem z zameldowaniem, które jest BARDZO ważne. Tymczasowe mieszkanie możesz znaleźć np tutaj: Immobilienscout24 albo też airbnb.
Tymczasowe mieszkanie jest droższe niż "normalny" wynajem, ale tańszy niż hotel, i pozwoli Tobie się zameldować.

Zamelduj się!

Bez zameldowania (Polizeiliche Anmeldung) nic nie załatwisz. Zazwyczaj w Bürgeramt danego miasta lub dzielnicy. Jeśli np mieszkasz w Schöneberg w Berlinie, to możesz się zameldować w Bürgeramt Schöneberg, a tutaj trochę więcej informacji.

Załóż konto w Banku.

Możesz to zrobić w popularnej Sparkasse(kosztuje 2 Euro miesięcznie), albo dowolny inny bank. Potrzebujesz w tym celu dowód osobisty (może być polski) albo paszport, oraz potwierdzenie zameldowania. Bez zameldowania nie otworzysz konta!

Ubezpieczenie zdrowotne.

Zapisz się do AOK, lub innego ubezpieczyciela. Do tego potrzebujesz dowód osobisty oraz potwierdzenie, że masz pracę, np umowę o pracę. Będą Ciebie pytali gdzie wcześniej byłeś ubezpieczony. Jeśli w Polsce, to podaj "NFZ". Teoretycznie potrzebujesz też odpowiedni świstek od polskiego NFZ, jest to uregulowane Unijnie. Ja tego nie miałem i nie było (jak dotąd) problemu.

Tam też dostaniesz Sozialversicherungsnummer, czyli numer ubezpieczenia socjalnego. To jest ważne! Pracodawca będzie się Ciebie o to pytał.

Finanzamt.

To jest urząd finansowy. Idź tam, powiedz że jesteś nowy w mieście i potrzebujesz Steuernummer. Dostaniesz papierek dla pracodawcy, z informacjami jaki podatek płacisz. To jest zależne od tego czy jesteś singel czy żonaty, czy masz dzieci, jaka religia itd. Obowiązkowo płacisz podatek na kościół. Jeśli tego nie chcesz, musisz się z kościoła wypisać. Oczywiście dalej należysz do kościoła, bo to wypisanie to jest taki niemiecki pomysł, a nie globalny.

Znajdź mieszkanie na stałe!

Będzie to znacznie taniej niż tymczasowe mieszkanie. Szukanie może trochę czasu zająć. Bardziej szczegółowo opisałem to w Jak znaleźć mieszkanie w Berlinie.

3 komentarze:

  1. Dzięki wielkie za ten blog. Bardzo dużo w nim ważnych informacji. Czy planujesz jego kontynuację?

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, jeśli będę miał jakiś pomysł o czym pisać. Jakieś sugestie?

    OdpowiedzUsuń
  3. 1)Minął rok - może aktualizację w kwestii poszukiwania mieszkania. Np. czy w Berlinie nie ma jakiejś taniej spółdzielni mieszkaniowej,
    2) Może Twoje osobiste przemyślenia na temat mieszkania np. na jakie dzielnice uważać, jak postrzegasz multikulurowość Berlina i tolerancję mieszkańców
    3). Jak Ci się żyje i pracuje w Berlinie
    4) Gdzie fajnie można spędzić czas np. parki, bary, kina, puby,
    5) Więcej niusów na co trzeba uważać, zwrócić uwagę co zaskakuje etc.
    Jeżeli chcesz mogę przyszykować pytania jak do wywiadu, do których byś się ustosunkował :)

    OdpowiedzUsuń