piątek, 7 lutego 2014
Przyjechałem do Niemiec pracować. Ale co dalej?
Kup bilet miesięczny.
Na początku może być z automatu. Potem przejdź na abonament. Więcej informacji w Transport publiczny w Berlinie.
Znajdź tymczasowe mieszkanie.
Hotel jest drogi. Hostele itp też. Poza tym może być problem z zameldowaniem, które jest BARDZO ważne. Tymczasowe mieszkanie możesz znaleźć np tutaj: Immobilienscout24 albo też airbnb.Tymczasowe mieszkanie jest droższe niż "normalny" wynajem, ale tańszy niż hotel, i pozwoli Tobie się zameldować.
Zamelduj się!
Bez zameldowania (Polizeiliche Anmeldung) nic nie załatwisz. Zazwyczaj w Bürgeramt danego miasta lub dzielnicy. Jeśli np mieszkasz w Schöneberg w Berlinie, to możesz się zameldować w Bürgeramt Schöneberg, a tutaj trochę więcej informacji.Załóż konto w Banku.
Możesz to zrobić w popularnej Sparkasse(kosztuje 2 Euro miesięcznie), albo dowolny inny bank. Potrzebujesz w tym celu dowód osobisty (może być polski) albo paszport, oraz potwierdzenie zameldowania. Bez zameldowania nie otworzysz konta!Ubezpieczenie zdrowotne.
Zapisz się do AOK, lub innego ubezpieczyciela. Do tego potrzebujesz dowód osobisty oraz potwierdzenie, że masz pracę, np umowę o pracę. Będą Ciebie pytali gdzie wcześniej byłeś ubezpieczony. Jeśli w Polsce, to podaj "NFZ". Teoretycznie potrzebujesz też odpowiedni świstek od polskiego NFZ, jest to uregulowane Unijnie. Ja tego nie miałem i nie było (jak dotąd) problemu.Tam też dostaniesz Sozialversicherungsnummer, czyli numer ubezpieczenia socjalnego. To jest ważne! Pracodawca będzie się Ciebie o to pytał.
Finanzamt.
To jest urząd finansowy. Idź tam, powiedz że jesteś nowy w mieście i potrzebujesz Steuernummer. Dostaniesz papierek dla pracodawcy, z informacjami jaki podatek płacisz. To jest zależne od tego czy jesteś singel czy żonaty, czy masz dzieci, jaka religia itd. Obowiązkowo płacisz podatek na kościół. Jeśli tego nie chcesz, musisz się z kościoła wypisać. Oczywiście dalej należysz do kościoła, bo to wypisanie to jest taki niemiecki pomysł, a nie globalny.
Znajdź mieszkanie na stałe!
Będzie to znacznie taniej niż tymczasowe mieszkanie. Szukanie może trochę czasu zająć. Bardziej szczegółowo opisałem to w Jak znaleźć mieszkanie w Berlinie.Transport publiczny w Berlinie
Gdzie znaleźć informacje?
Wejdź na oficjalną stronę BVG. Istnieje też wersja angielska.Berlin jest podzielony na strefy A, B oraz C. Zobacz plan. Dla większości, ticket na Berlin AB w zupełności wystarczy.
Przydatna aplikacja na Androida
Offi - Public Transport BuddyBilet miesięczny...
Kupisz w każdym automacie biletowym. Kosztuje 78 Euro na Berlin AB.Dzięki Abo zaoszczędzisz 20 Euro miesięcznie...
Jeśli natomiast już masz mieszkanie oraz konto w banku, to warto zamówić sobie "roczny" abonament BVG. Wtedy miesiąc na Berlin AB kosztuje około 58 Euro. Najlepsze jest to, że w każdej chwili możesz zrezygnować z abonamentu- ewentualnie nadpłaty zostaną zwrócone.Schufa Auskunft czyli Niemiecki BIK
Co to jest Schufa?
Schufa to niemiecki odpowiednik naszego polskiego BIKu. Wyciąg z Schufa, czyli Schufaauskunft, zawiera informacje o Twoich kredytach, kartach kredytowych, itp. Na tej podstawie otrzymujesz scoring. To jest wartość procentowa od 0 do 100. Reprezentuje Twoją wiarygodność.Od scoringu zależy:
- czy otrzymasz kredyt
- czy wynajmiesz mieszkanie
Warto zadbać o dobry scoring.
REKLAMA: Fajne dziewczyny i fajni faceci. Aplikacja na komórkę!
Jak dbać o dobry Schufa scoring?
1. Spłacaj wszystkie raty kredytowe w terminie. Każdy dzień opóźnienia może mieć negatywny wpływ na Schufa!2. Nie kupuj produktów na raty. Im więcej takich kredytów, tym gorsza Schufa.
3. Miej tylko jedno konto, i co najwyżej jedną kartę kredytową.
4. Spłacaj regularnie i terminowo kartę kredytową.
Po co mi Schufaauskunft?
- jeśli chcesz wynając mieszkanie, to często wymaganiem jest pokazanie Schufaauskunft- jeśli bank nie chce dać Ci kredytu, i chcesz sprawdzić co lub kto psuję Twój Schufa scoring
REKLAMA: Gej Anonse
Gdzie otrzymać Schufaauskunft?
1. Na stronie meineSchufa.- Kosztuje 18,50 euro
- trzeba im wysłać druczek pocztą, więc trochę to trwa
- kupuje się roczny abonament za 18,50 euro rocznie, potem przedłuża się na kolejny rok za 10 euro. A po co nam co roku Schufaauskunft?
- trzeba więc pamiętać żeby zrezygnować i nie przedłużac niepotrzebnie umowy
- masz dostęp do Schufa przez cały rok
2. Można otrzymać Schufaauskunft w easyCredit.
- kosztuje 24,95 Euro
- w Berlinie między innymi przy Leopoldplatz znajdziemy easyCredit.
- trzeba osobiście do lokalu się udać
- otrzymujesz Schufaauskunft od razu do ręki
----
Create favicon.ico and png icons: www.xfavicon.com . Best highest quality image converter from png and jpg to ico.
środa, 5 lutego 2014
Jak znaleźć mieszkanie w Berlinie
W Polsce jest to proste. Czytasz ogłoszenia, dzwonisz, umawiasz się na wizytę mieszkania. Jak się podoba, to podpisujesz umowę. Masz mieszkanie i jesteś szczęśliwy. Koniec.
Razem idziecie oglądać mieszkanie. Druga niespodzianka: jeśli mieszkanie jest w miarę dobrej lokalizacji i sensownej cenie, to zazwyczaj stan mieszkania jest zdecydowanie gorszy niż to co sobie wyobrażałeś oglądając zdjęcia. Często też nie ma żadnych mebli w kuchni, nawet zlewu!!
Zdecydowałeś, że jednak mieszkanie jest fajne i je bierzesz. Kolejne niespodzianki: pytany jesteś o różne dokumenty i zaświadczenia. A do tego oprócz Ciebie jedna albo dwie osoby również chcą to mieszkanie. I oni te dokumenty mają! Kompletujesz dokumenty i wieczorem je mailem wysyłasz. Odpowiedź- mieszkanie już wynajęte. Albo, jeśli masz szczęście, to przyjmują Twoje zgłoszenie.
Teraz musisz czekać kilka dni, i może dostaniesz mieszkanie. Może też nie.
Jeszcze jedna niespodzianka nastąpi, kiedy dostaniesz mieszkanie. Duża większość(prawie wszystkie) ogłoszeń to są od Maklerów. Czyli pośredników. Rzadko się zdarza, aby prywatna osoba dała ogłoszenie. Co najmniej tak jest w Berlinie. A Makler też musi zarabiać. Z reguły bierze za swoje usługi 2 miesięczny czynsz, plus Mehrwertsteuer, czyli VAT- wychodzi więc 2,38 miesięcznego odstępnego dla Maklera!!
Prawie zapomniałem. Niespodzianka, tym razem ostatnia: Kaucja. Z reguły 3 miesięczny czynsz (Kaltmiete, czyli odstępne dla właściciela, bez prądu, wody, ogrzewania). To jest sporo pieniędzy! Czasami pozwalają na wpłatę kaucji w 3 ratach - warto uważnie czytać i się też spytać o spłatę w ratach!
2. Einkommensnachweise. Czyli potwierdzenia dochodów, zazwyczaj za ostatnie trzy miesiące. Jeśli pracujesz w Niemczech, to co miesiąc otrzymujesz Gehaltsabrechnung, czyli taki świstek z informacjami ile w danym miesiącu firma Ci zapłaciła, i jaki podatek został odprowadzony. To właśnie chcą mieć. Przy czym niemcy są dość flexible - jeżeli w Polsce pracujesz, to polskie zaświadczenia też mogą akceptować, albo jeśli dopiero od niedawna w Niemczech pracujesz, to warto przynieść umowę o pracę; jeśli jesteś właścicielem mieszkania w Polsce które komuś wynajmujesz, albo masz inne dochody, to warto jakieś papiery potwierdzające te dochody mieć przy sobie. Im więcej zarabiasz i masz "lepszy" zawód, np informatyk w dużej korporacji, albo lekarz ze specjalizacją, to masz lepsze szansę.
3. Mietschuldenfreiheitsbescheinigung. To jest zaświadczenie właściciela Twojego obecnego mieszkania, że nie zalegasz z opłatami za czynsz. W Niemczech dostaniesz to od właściciela Twojego poprzedniego mieszkania. Jeśli przyjeżdżasz z Polski, to warto dostać jakiś papierek że nie zalegasz z czynszem, nie przeszkadza to że jest po polsku. A jeśli w Polsce jesteś właścicielem mieszkania, to warto mieć coś co potwierdza ten fakt. Wypis z księgi wieczystej na przykład.
4. SCHUFA-Auskunft. Schufa to odpowiednik polskiego BIKu. Bierzesz jakiś kredyt w Niemczech, albo próbujesz wziąć, albo masz kartę kredytową, kupiłeś coś na raty, albo spłacasz kredyt terminowo, lub też nie terminowo- wszystko to jest wykazywane w Schufa. Na końcu masz tzw scoring, w procentach, który jest oceną Twojej wiarygodności. Jeśli masz więcej niż 95%, to jesteś na bardzo bezpiecznej stronie. Im więcej nieterminowo spłacanych kredytów, tym niższy scoring. UWAGA: jeśli kupujesz rzeczy na raty, to też negatywnie wpływa na Twój scoring. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
5. Kopie vom Personalausweis. Czyli kopia(ksero) dowodu osobistego.
W Niemczech takie myślenie jest poważnym błędem!! Z reguły płacisz 2,38 miesięcznego odstępnego Maklerowi, za to że dał ogłoszenie i pokazał Tobie mieszkanie!! Tak więc, lepiej więcej mieszkań obejrzeć, 10 albo i 20, i naprawdę dopiero takie wziąć, które naprawdę nam się podoba. Będziesz tam mieszkał kilka lat, co najmniej! W końcu nie chcesz płacić kolejny raz 2,38 miesięcznego odstępnego!!
A może TY już wynająłeś mieszkanie w Niemczech? Jakie masz doświadczenia? Podziel się nimi w komentarzach! Pomoże to innym, którzy szukają albo będą szukać mieszkania w Niemczech.
A może masz jakieś pytania? Pytaj w komentarzach, a spróbuję Tobie pomóc!
W Niemczech, a w szczególności w Berlinie, jest trochę inaczej. Trudniej.
Czytasz ogłoszenia (np na www.immobilienscout24.de), dzwonisz. Gość prosi Ciebie o wysłanie maila. Dzień albo parę dni później otrzymujesz maila z terminem na oglądanie mieszkania. W danym dniu jesteś przed klatką i pierwsza niespodzianka. Oprócz Ciebie jest jeszcze 10 innych chętnych. A czasami i 20.Razem idziecie oglądać mieszkanie. Druga niespodzianka: jeśli mieszkanie jest w miarę dobrej lokalizacji i sensownej cenie, to zazwyczaj stan mieszkania jest zdecydowanie gorszy niż to co sobie wyobrażałeś oglądając zdjęcia. Często też nie ma żadnych mebli w kuchni, nawet zlewu!!
Zdecydowałeś, że jednak mieszkanie jest fajne i je bierzesz. Kolejne niespodzianki: pytany jesteś o różne dokumenty i zaświadczenia. A do tego oprócz Ciebie jedna albo dwie osoby również chcą to mieszkanie. I oni te dokumenty mają! Kompletujesz dokumenty i wieczorem je mailem wysyłasz. Odpowiedź- mieszkanie już wynajęte. Albo, jeśli masz szczęście, to przyjmują Twoje zgłoszenie.
Teraz musisz czekać kilka dni, i może dostaniesz mieszkanie. Może też nie.
Jeszcze jedna niespodzianka nastąpi, kiedy dostaniesz mieszkanie. Duża większość(prawie wszystkie) ogłoszeń to są od Maklerów. Czyli pośredników. Rzadko się zdarza, aby prywatna osoba dała ogłoszenie. Co najmniej tak jest w Berlinie. A Makler też musi zarabiać. Z reguły bierze za swoje usługi 2 miesięczny czynsz, plus Mehrwertsteuer, czyli VAT- wychodzi więc 2,38 miesięcznego odstępnego dla Maklera!!
Prawie zapomniałem. Niespodzianka, tym razem ostatnia: Kaucja. Z reguły 3 miesięczny czynsz (Kaltmiete, czyli odstępne dla właściciela, bez prądu, wody, ogrzewania). To jest sporo pieniędzy! Czasami pozwalają na wpłatę kaucji w 3 ratach - warto uważnie czytać i się też spytać o spłatę w ratach!
Wniosek.
Warto wcześniej już wszystkie potrzebne dokumenty przygotować. Jeśli przy oglądaniu mieszkania masz wszystkie dokumenty ze sobą, albo nawet już wcześniej Maklerowi wszystkie dokumenty dostarczyłeś, to znacząco zwiększają się Twoje szanse na otrzymanie mieszkania, które sobie wypatrzyłeś.Co potrzebujemy?
1. Selbstauskunft. To taki druczek, który ściągniesz ze strony Maklera(pośrednik ofert mieszkaniowych) oferującego mieszkanie. Pytany tam będziesz o dane osobowe, zarobki, jaki masz zawód i gdzie pracujesz, czy sam czy z kimś chcesz mieszkać, czy masz dzieci, czy masz zwierzęta domowe (często jest zabronione mieć psa w mieszkaniu).2. Einkommensnachweise. Czyli potwierdzenia dochodów, zazwyczaj za ostatnie trzy miesiące. Jeśli pracujesz w Niemczech, to co miesiąc otrzymujesz Gehaltsabrechnung, czyli taki świstek z informacjami ile w danym miesiącu firma Ci zapłaciła, i jaki podatek został odprowadzony. To właśnie chcą mieć. Przy czym niemcy są dość flexible - jeżeli w Polsce pracujesz, to polskie zaświadczenia też mogą akceptować, albo jeśli dopiero od niedawna w Niemczech pracujesz, to warto przynieść umowę o pracę; jeśli jesteś właścicielem mieszkania w Polsce które komuś wynajmujesz, albo masz inne dochody, to warto jakieś papiery potwierdzające te dochody mieć przy sobie. Im więcej zarabiasz i masz "lepszy" zawód, np informatyk w dużej korporacji, albo lekarz ze specjalizacją, to masz lepsze szansę.
3. Mietschuldenfreiheitsbescheinigung. To jest zaświadczenie właściciela Twojego obecnego mieszkania, że nie zalegasz z opłatami za czynsz. W Niemczech dostaniesz to od właściciela Twojego poprzedniego mieszkania. Jeśli przyjeżdżasz z Polski, to warto dostać jakiś papierek że nie zalegasz z czynszem, nie przeszkadza to że jest po polsku. A jeśli w Polsce jesteś właścicielem mieszkania, to warto mieć coś co potwierdza ten fakt. Wypis z księgi wieczystej na przykład.
4. SCHUFA-Auskunft. Schufa to odpowiednik polskiego BIKu. Bierzesz jakiś kredyt w Niemczech, albo próbujesz wziąć, albo masz kartę kredytową, kupiłeś coś na raty, albo spłacasz kredyt terminowo, lub też nie terminowo- wszystko to jest wykazywane w Schufa. Na końcu masz tzw scoring, w procentach, który jest oceną Twojej wiarygodności. Jeśli masz więcej niż 95%, to jesteś na bardzo bezpiecznej stronie. Im więcej nieterminowo spłacanych kredytów, tym niższy scoring. UWAGA: jeśli kupujesz rzeczy na raty, to też negatywnie wpływa na Twój scoring. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
5. Kopie vom Personalausweis. Czyli kopia(ksero) dowodu osobistego.
Kolejne wnioski.
W Polsce bierzesz mieszkanie, nawet jeśli nie na 100% odpowiada Twoim oczekiwaniom. Myślisz, pomieszkam rok, a potem zmienię.W Niemczech takie myślenie jest poważnym błędem!! Z reguły płacisz 2,38 miesięcznego odstępnego Maklerowi, za to że dał ogłoszenie i pokazał Tobie mieszkanie!! Tak więc, lepiej więcej mieszkań obejrzeć, 10 albo i 20, i naprawdę dopiero takie wziąć, które naprawdę nam się podoba. Będziesz tam mieszkał kilka lat, co najmniej! W końcu nie chcesz płacić kolejny raz 2,38 miesięcznego odstępnego!!
Do wynajmu mieszkania w Berlinie, i ogólnie w Niemczech, potrzebne są pieniądze!!
Musisz zapłacić Maklerowi 2,38 miesięcznego czynszu, do tego 3 miesięczna kaucja. Razem jest to 5,38 miesięcznych czynszów!! Jeśli Kaltmiete, czyli czynsz bez kosztów dodatkowych typu woda, ogrzewanie, prąd, itd., wynosi 450 Euro, to potrzebujesz 2421 Euro, żeby wynająć mieszkanie!! To około 10000 złotych!! Oczywiście kaucje otrzymasz kiedyś z powrotem, ale teraz musisz te pieniądze mieć!!A może TY już wynająłeś mieszkanie w Niemczech? Jakie masz doświadczenia? Podziel się nimi w komentarzach! Pomoże to innym, którzy szukają albo będą szukać mieszkania w Niemczech.
A może masz jakieś pytania? Pytaj w komentarzach, a spróbuję Tobie pomóc!
Subskrybuj:
Posty (Atom)